page_banner

Produkter

40Gb / s QSFP + CWDM 40 km DDM Duplex LC optisk sändtagare

kort beskrivning:

40Gb / s 40 km QSFP + sändtagare är en sändtagarmodul designad för 40 km optisk kommunikationsapplikationer. Designen är kompatibel med 40GBASE-ER4 enligt IEEE P802.3ba-standarden och QSFP Multi-Source Agreement (MSA).


Produktdetalj

Produktbeskrivning

Modulen omvandlar 4 ingångskanaler (ch) med 10 Gb / s elektriska data till 4 optiska CWDM-signaler och multiplexerar dem till en enda kanal för 40 Gb / s optisk överföring. Omvänt, på mottagarsidan, avmodulerar modulen optiskt en 40 Gb / s-ingång till 4 CWDM-kanalsignaler och konverterar dem till 4-kanals utdata.

De centrala våglängderna för de 4 CWDM-kanalerna är 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm och 1331 nm som medlemmar i CWDM-våglängdsnätet definierat i ITU-T G694.2. Den innehåller en duplex LC-kontakt för det optiska gränssnittet och en 38-polig kontakt för det elektriska gränssnittet. För att minimera den optiska spridningen i långdistanssystemet måste single-mode fiber (SMF) appliceras i denna modul.

Produktegenskap

Stöder 41.2Gbps aggregerade bithastigheter 

Okyldad 4x10.3Gbps CWDM-sändare

PIN-TIA-mottagare med hög känslighet

Upp till 40 km på SMF

Duplex LC-kärl

Hot pluggbar QSFP + formfaktor                  

Effektförlust <3,5W

Hölje av metall för överlägsen EMI-prestanda

RoHS6-kompatibel (blyfri)

Driftfallstemperatur:

Kommersiell: 0 ° C till + 70 ° C

Ansökan

40GBASE-ER4

InfiniBand QDR och DDR sammankopplingar

40G-telekomanslutningar

Produktspecifikation

Parameter

Data

Parameter

Data

Formfaktor

QSFP +

Våglängd

CWDM

Max datahastighet

41.2

Max sändningsavstånd

40 km @ SMF

Anslutning

Duplex LC

Media

SMF

Sändartyp

CWDM

Mottagartyp

APD

Diagnostik

DDM stöds

Temperaturvariation

0 till 70 ° C (32 till 158 ° F)

TX-ström

-2,7 ~ 5dBm

Mottagarkänslighet

<-11.5dBm

<-11,5 dBm

Energiförbrukning

3,5W

Utrotningsförhållande

3,5 dB

1

Kvalitetstest

2

TX / RX-signalkvalitetsprovning

3

Rate Testing

4

Optisk spektrumtestning

5

Senstivity Testing

6

Pålitlighet och stabilitetstestning

Endface Testing

xinfu

Kvalitetscertifikat

safd (2)

CE-certifikat

safd (3)

EMC-rapport

safd (1)

IEC 60825-1

123(1)

  • IEC 60950-1
  • 40Gb / s QSFP + 1310nm 2 km DDM Duplex LC optisk sändtagare

  • 155Mb / s SFP 1310nm / 1550nm 20 km DDM Simplex LC optisk sändtagareProdukt