page_banner

Produkter

155Mb / s SFP 1310nm / 1550nm 20 km DDM Simplex LC optisk sändtagare

kort beskrivning:

100Gb / s CFP4 är designad för 100GBASE-SR4 Ethernet. De överensstämmer med CFP4 MSA, IEEE 802.3ba 100GBASE-SR4 och CAUI-4 och OIF CEI-28G-VSR .. De optiska sändtagarna uppfyller kraven i RoHS.


Produktdetalj

Produktbeskrivning

SFP-sändtagarna är högpresterande och kostnadseffektiva moduler. Digitala diagnosfunktioner är tillgängliga via den 2-tråds seriella buss som specificeras i SFF-8472. Mottagarsektionen använder en PIN-mottagare och sändaren använder en 1310 nm FP-laser och 1550nm FP-laser för att säkerställa 100Base-LX Ethernet 20 km-applikation.

Produktegenskap

Upp till 155 MB / s datalänkar

Hot-pluggbar

Enkel LC-kontakt

Upp till 20 km på 9 / 125μm SMF

Inbyggd WDM

Enkel + 3,3 V strömförsörjning

Övervakningsgränssnitt överensstämmer med SFF-8472

Driftstemperaturområde: -40 ° C till 85 ° C / -5 ° C till 85 ° C / -0 ° C till 70 ° C

RoHS-kompatibel och blyfri

Ansökan

Snabb Ethernet

SDH STM-1 / SONET OC-03

WDM-applikation

Produktspecifikation

Parameter Data Parameter Data
Formfaktor SFP Våglängd 1310 nm / 1550 nm
Max datahastighet 100 Mb / s Max sändningsavstånd 20 km
Anslutning Simplex LC Utrotningsförhållande 9dB
Sändartyp FP Mottagartyp PINTIA
Diagnostik DDM stöds Temperaturvariation 0 till 70 ° C /

-40 ° C ~ + 85 ° C

TX-ström -13 ~ -7dBm Mottagarkänslighet <-34dBm

<-34dBm

1

Kvalitetstest

2

TX / RX-signalkvalitetsprovning

3

Rate Testing

4

Optisk spektrumtestning

5

Senstivity Testing

6

Pålitlighet och stabilitetstestning

Endface Testing

xinfu

Kvalitetscertifikat

safd (2)

CE-certifikat

safd (3)

EMC-rapport

safd (1)

IEC 60825-1

123(1)

  • IEC 60950-1
  • 40Gb / s QSFP + CWDM 40 km DDM Duplex LC optisk sändtagare