page_banner

Produkter

10Gb / s SFP + LR 1310nm 20 km DDM DFB LC Duplex optisk sändtagare

kort beskrivning:

10Gb / s förbättrad liten formfaktor pluggbar SFP + -mottagare är konstruerad för användning i 10-Gigabit Ethernet-länkar upp till 20 km över Single Mode-fiber. De är kompatibla med SFF-8431, SFF-8432 och IEEE 802.3ae 10GBASE-LR / LW och 10G Fibre Channel 1200-SM-LL-L Digitala diagnosfunktioner är tillgängliga via ett 2-tråds seriellt gränssnitt. De optiska sändtagarna uppfyller kraven i RoHS.


Produktdetalj

Produktbeskrivning

10Gb / s förbättrad liten formfaktor pluggbar SFP + -mottagare är konstruerad för användning i 10-Gigabit Ethernet-länkar upp till 20 km över Single Mode-fiber. De är kompatibla med SFF-8431, SFF-8432 och IEEE 802.3ae 10GBASE-LR / LW och 10G Fibre Channel 1200-SM-LL-L Digitala diagnosfunktioner är tillgängliga via ett 2-tråds seriellt gränssnitt. De optiska sändtagarna uppfyller kraven i RoHS.

Produktegenskap

Single Mode fiberöverföring
SFP flerkällspaket med LC-uttag
Upp till 10 Gb / s datalänkar
Hot-pluggbar kapacitet
Enkel + 3,3 V strömförsörjning
Uppfyller specifikationerna för IEEE802.3Z
Uppfyller Bellcore TA-NWT-000983
Ögonsäkerhet utformad för att möta laserklass 1, uppfyller IEC60825-1

Ansökan

Gigabit Ethernet
Fiberkanal
WDM-applikation

Produktspecifikation

Parameter Data Parameter Data
Formfaktor SFP + Våglängd 1310 nm
Max datahastighet 10 Gbps Max sändningsavstånd 20 km
Anslutning Duplex LC Media SMF
Sändartyp 1310 nm DFB Mottagartyp PINTIA
Diagnostik DDM stöds Temperaturvariation 0 till 70 ° C /

-40 ° C ~ + 85 ° C

TX Driv varje körfält -4 ~ + 2dBm Mottagarkänslighet <-14dBm
<-14dBm Energiförbrukning 3,5W Utrotningsförhållande

4dB

1

Kvalitetstest

2

TX / RX-signalkvalitetsprovning

3

Rate Testing

4

Optisk spektrumtestning

5

Senstivity Testing

6

Pålitlighet och stabilitetstestning

Endface Testing

xinfu

Kvalitetscertifikat

safd (2)

CE-certifikat

safd (3)

EMC-rapport

safd (1)

IEC 60825-1

123(1)

  • IEC 60950-1
  • 10Gb / s SFP + LR 1310nm 10 km DDM DFB LC Duplex optisk sändtagare