page_banner

Produkter

100Gb / s QSFP28 SR4 850nm 100m DDM Dual Rate VCSEL MPO / MTP optisk sändtagare

kort beskrivning:

100Gb / s QSFP28 SR4 är en
fyrkanalig, pluggbar, parallell optisk sändtagare och designad för 100 Gigabit Ethernet-, datacenter-, InfiniBand QDR-, DDR-, SDR- och CPRI10-applikationer. De är kompatibla med QSFP28 MSA-kompatibla, IEEE 802.3bm. De optiska sändtagarna uppfyller kraven i RoHS-6.


Produktdetalj

Produktbeskrivning

100G QSFP28 integrerar fyra datafält i varje riktning med 100 Gb / s bandbredd. Varje körfält kan fungera vid 28 Gb / s upp till 100 m överföringsavstånd med hjälp av OM4-fiber. Dessa moduler är utformade för att fungera över multimode-fibersystem med en nominell våglängd på 850 nm.

Produktegenskap

Upp till 28 Gb / s datahastighet per kanal

Hot-pluggbar QSFP28 formfaktor

4 kanaler 850nm VCSEL-array och PIN-fotodetektorarray

peraturfallstemperatur: -20 till 75 ℃

Inbyggda digitala diagnostiska funktioner

Enkel + 3,3 V strömförsörjning

Låg strömförbrukning <3,5 W

Ansökan

Rack to Rack

Datacenter

Infiniband QDR, DDR och SDR

100G Ethernet

CPRI 10

Produktspecifikation

Parameter

Data

Parameter

Data

Formfaktor

QSFP28

Våglängd

850 nm

Max datahastighet

103,1 Gbps

Max sändningsavstånd

100m @ OM4

Anslutning

MTP / MPO

Media

MMF

Sändartyp

VCSEL 850nm

Mottagartyp

STIFT

Diagnostik

DDM stöds

Temperaturvariation

-20 till 70 ° C (32 till 158 ° F)

TX Driv varje körfält

-8,4 ~ 2,4 dBm

Mottagarkänslighet

<-9.2dBm

<-9,2dBm

Energiförbrukning

3,5W

Utrotningsförhållande

3dB

1

Kvalitetstest

2

TX / RX-signalkvalitetsprovning

3

Rate Testing

4

Optisk spektrumtestning

5

Senstivity Testing

6

Pålitlighet och stabilitetstestning

Endface Testing

xinfu

Kvalitetscertifikat

safd (2)

CE-certifikat

safd (3)

EMC-rapport

safd (1)

IEC 60825-1

123(1)

  • IEC 60950-1
  • 100Gb / s QSFP28 SR4 850nm 100m DDM VCSEL MPO optisk sändtagare